Torsdag den 13. december 2018

Skoler i Frederikssund provsti

Her finder du en samlet oversigt over de skoler, som hører under Frederikssund provsti. Skolerne er listet i alfabetisk orden.

Trekløverskolen Afdeing Falkenborg

Trekløverskolen
Afdeling Falkenborg

Ved Kirken 1
3600 Frederikssund
Tlf: 47 37 00 30
www.falkenborgskolen.skoleintra.dk

Lokale præster
Thomas Rønberg (præst i Frederikssund Kirke)
Lotte Højholt (præst i Frederikssund Kirke)

Trekløverskolen Afdeing Græse Bakkeby

Trekløverskolen
Afdeling Bakkeby

Højvang 8-10
3600 Frederikssund
Tlf. 47 36 67 00

Præst
Signe Voldby

Trekløverskolen Afdeing Marienlyst

Trekløverskolen
Afdeling Marienlyst

Odinsvej 4
3600 Frederikssund
Tlf: 47 37 00 60
www.marienlystskolen.dk

Lokal præst
Inger-Lise Pedersen (præst i Islebjerg, Frederikssund)

Ådalens Skole

Ådalens skole

Ådalens skole (afd nord)
Kornvænget 4
3600 Frederikssund

Ådalens skole (afd syd)
Roskildevej 160
3600 Frederikssund

Tlf: 47 37 00 00
www.aabjergskolen.dk

Lokale præster
Dorte Didriksen (Præst i Oppe Sundby og Snostrup)
Susanne Norsk Leiding (præst i Oppe Sundby og Snostrup)

 

Jægerspris Skole nr. 100

Jægerspris skole

Møllevej 100
3630 Jægerspris
Tlf. 47 35 18 30

Lokale præster
Berit Børresen
Fritz Gammelgård

Jægerspris Skole nr. 90

Jægerspris skole

Møllevej 100
3630 Jægerspris
Tlf. 47 35 18 30

Lokale præster
Berit Børresen
Fritz Gammelgård

Jægerspris Skole Heldagsskolen

Jægerspris skole

Møllevej 100
3630 Jægerspris
Tlf. 47 35 18 30

Lokale præster
Berit Børresen
Fritz Gammelgård

Slangerup Skole Afdeling Byvang

Byvangskolen

Strandstræde 24
3550 Slangerup
Tlf: 47 33 35 56

Lokale præster
Caja Winterø (præst i Slangerup og Uvelse)
Klaus Meisner (præst i Slangerup og Uvelse)

Slangerup Skole Afdeling Lindegård

Lindegårdsskolen

Lindegårds Allé 18
3550 Slangerup
Tlf: 47 35 25 00
www.lindegaardsskolen.slangerup.dk

Lokale præster
Caja Winterø (præst i Slangerup)
Klaus Meisner (præst i Slangerup)
Peter Nejsum (præst i Jørlunde)

Slangerup Skole Afdeling Kingo

Kingoskolen

Strandstræde 28 A
3550 Slangerup
Tlf: 47 35 85 00

Lokale præster
Caja Winterø (præst i Slangerup og Uvelse)
Klaus Meisner (præst i Slangerup og Uvelse)

Fjordlandsskolen Afdeling Skibby

Marbækskolen

Selsøvej 16
4050 Skibby
Tlf: 47 59 58 70
www.marbaekskolen.dk

Lokal præst
Mette Bruunshus

Fjordlandsskolen Afdeling Skuldelev

Skuldelev Skole

Sølvkærvej 8
Skuldelev
4050 Skibby
Tlf: 47 52 03 80
www.skuldelev-skole.dk

Lokal præst
Aage Koed Mikkelsen (præst i Skuldelev og Selsø)

Fjordlandsskolen Afdeling Dalby

Solbakkeskolen

Solbakkevej 28
3630 Jægerspris
Tlf: 47 56 26 10
www.solbakkeskolen.dk

Lokal præst
Ole Hansen (præst i Kyndby og Krogstrup)

Kærholm Afdeling Kæret

Slagslunde Skole

Blomstervej 19
3660 Stenløse
Tlf: 48 19 71 00
www.slagslunde-skole.dk

Lokale præster
Klaus Meisner (præst i Slagslunde og Ganløse)
Malene Buus Graeser (præst i Slagslunde og Ganløse)

Kærholm Afdeling Kølholm

Slagslunde Skole

Blomstervej 19
3660 Stenløse
Tlf: 48 19 71 00
www.slagslunde-skole.dk

Lokale præster
Klaus Meisner (præst i Slagslunde og Ganløse)
Malene Buus Graeser (præst i Slagslunde og Ganløse)

Campus U10 10 klasser

Slagslunde Skole

Blomstervej 19
3660 Stenløse
Tlf: 48 19 71 00
www.slagslunde-skole.dk

Lokale præster
Klaus Meisner (præst i Slagslunde og Ganløse)
Malene Buus Graeser (præst i Slagslunde og Ganløse)

Campus U10 Undgomsskolen

Slagslunde Skole

Blomstervej 19
3660 Stenløse
Tlf: 48 19 71 00
www.slagslunde-skole.dk

Lokale præster
Klaus Meisner (præst i Slagslunde og Ganløse)
Malene Buus Graeser (præst i Slagslunde og Ganløse)

Distriktskole Smørum Afdeling Søager

Søagerskolen

Råbrovej 20
2765 Smørum
Tlf: 44 97 52 65
soeagerskolen.171001@skolekom.dk

Distriktskole Smørum Afdeling Boesager

Boesagerskolen

Flodvej 89
2765 Smørum
Tlf: 44 87 88 88
boesagerskolen@lskom.dk

Distriktskole Smørum Afdeling Balsmos

Balsmoseskolen

Æblevangen 126
2765 Smørum
Tlf: 44 65 66 55
balsadm@lskom.dk

Distriktskole Stenløse Afdeling Bækkegårdsskolen

Bækkegårdsskolen

Bækkegårds Plads 2
3650 Ølstykke
Tlf: 47 16 06 00
www.bgsk.dk

Lokale præster
Elisabeth Marie Odder Højgaard
Charlotte Tirsbæk Ustrup
Bo Sonn
Kirsten Diemer

Distriktskole Stenløse Afdeling Lærkeskolen

Lærkeskolen

Præstegårdsvej 30
3660 Stenløse
Tlf: 47 19 36 60
www.laerkeskolen.dk

Lokale præster
Kenneth Knigge (præst i Veksø og Stenløse)
Inge Bastkær (præst i Veksø og Stenløse)
Jes Høck (præst i Veksø og Stenløse)

Distriktskole Stenløse Afdeling Stengårdsskolen

Stengårdsskolen

Stengårds plads 2
3650 Ølstykke
Tlf: 47 18 00 50
www.stengaardsskolen.dk

Lokale præster
Michael Tolver Rosendal (præst i Ølstykke og Udlejre)
Jørgen Anker Jørgensen (præst i Ølstykke og Udlejre)
Kirsten Diemer (præst i Ølstykke og Udlejre)

Distriktskole Stenløse Afdeling Veksø Skole

Veksø Skole

Gl. Hovevej 8-12
3670 Veksø Sj.
Tlf: 47 17 12 11
www.veksoe-skole.dk

Lokale præster
Kenneth Knigge (præst i Veksø og Stenløse)
Inge Bastkær (præst i Veksø og Stenløse)
Jes Høck (præst i Veksø og Stenløse)

Distriktskole Ganløse Afdeling Ganløse Skole

Ganløse Skole

Bygaden 1
3660 Stenløse
Tlf: 48 18 30 95
www.ganloese-skole.dk

Lokale præster
Malene Buus Graeser (præst i Slagslunde og Ganløse)

Distriktskole Ganløse Afdeling Slagslunde Skole

Slagslunde Skole

Blomstervej 19
3660 Stenløse
Tlf: 48 19 71 00
www.slagslunde-skole.dk

Lokale præster
Klaus Meisner (præst i Slagslunde og Ganløse)
Malene Buus Graeser (præst i Slagslunde og Ganløse)

Distriktskole Ølstykke Afdeling Maglehøjskolen

Maglehøjskolen

Skelbækvej 8 A
3650 Ølstykke
Tlf: 47 16 07 77
www.maglehojskolen.dk

Lokale præster
Michael Tolver Rosendal (præst i Ølstykke og Udlejre)
Jørgen Anker Jørgensen (præst i Ølstykke og Udlejre)
Kirsten Diemer (præst i Ølstykke og Udlejre)

Distriktskole Ølstykke Afdeling Toftehøjskolen

Toftehøjskolen

Ny Toftegårdsvej 4
3650 Ølstykke
Tlf: 47 18 16 66
www.toftehojskolen.dk

Lokale præster
Michael Tolver Rosendal (præst i Ølstykke og Udlejre)
Jørgen Anker Jørgensen (præst i Ølstykke og Udlejre)
Kirsten Diemer (præst i Ølstykke og Udlejre)

Distriktskole Ølstykke Afdeling Hampelandskolen

Hampelandskolen

Hampelandsvej 7 A
3650 Ølstykke
Tlf: 47 18 18 20
www.hampelandskolen.dk

Lokale præster
Michael Tolver Rosendal (præst i Ølstykke og Udlejre)
Jørgen Anker Jørgensen (præst i Ølstykke og Udlejre)
Kirsten Diemer (præst i Ølstykke og Udlejre)

Distriktskole Ølstykke - Ølstykke 10. klasse Center

Skolen ved Kæret

Åbjergvej 28
3600 Frederikssund
Tlf: 47 31 20 32
www.skolenvedkaeret.dk

Lokal præst
Susanne Norsk Leiding (præst i Oppe Sundby og Snostrup)

Frederikssund private Realskole

Frederikssund private Realskole

Tværstræde 18
3600 Freerikssund
Tlf: 47 37 17 00
www.privatskolenifrederikssund.dk

Lokale præster
Dorte Didriksen (præst i Oppe Sundby og Snostrup)
Susanne Norsk Leiding (præst i Oppe Sundby og Snostrup)

Gyldenstensskolen, Bakketoppen

Gyldenstensskolen, Bakketoppen

Bakketoppen (Specialskole)
Odinsvej 2a
3600 Frederikssund
Tlf. 47 35 12 60

Sigerslevøster Privatskole

Sigerslevøster Privatskole

Smedevej 27
3600 Frederikssund
Tlf: 48 28 88 87
www.sigerslev.dk

Lokal præst
Signe Voldby (præst i Græse og Sigerslevvester)

Slotsparkens Friskole

Slotsparkens Friskole

Hovedegaden 29
3630 Jægerspris
Tlf: 30 23 20 58
kontakt@slotsparkensfriskole.dk
www.slotsparkensfriskole.dk

Stenløse Privatskole

Stenløse Privatskole

Dam Holme 5
3660 Stenløse
Tlf: 47 17 09 10
www.stenpriv.dk

Lokale præster
Kenneth Knigge (præst i Veksø og Stenløse)
Inge Bastkær (præst i Veksø og Stenløse)
Jes Høck (præst i Veksø og Stenløse)

Baunehøj Efterskole

Baunehøj Efterskole

Runegaards Alle 30
3630 Skoven, Jægerspris
Tlf. 47 53 00 23
http://www.baunehoej.dk/